Sağlık

10 yıllık çilesi 6 ayda bitti.

BURSA (İGFA) – Kadavradan donör çıkarma konusunda Türkiye liderliğini elinde tutan Bursa Şehir Hastanesi, yıllardır organ bekleyen hastalara da umut oluyor. Bursa Şehir Hastanesi’nden organ nakli için sıraya giren hastalar, normal bekleme süresinin çok altında nakil şansı yakalıyor. Bu duruma en son örnek Bursa’da yaşayan 43 yaşındaki Nail Tuncer oldu. 10 yıldır böbrek yetmezliği ile mücadele eden Tuncer, hastalığının ağırlaşması üzerine son 4 yılda diyalize girmeye başladı. Bu süreçte başka bir hastaneden organ nakli listesine alınan Tuncer, nakil emri gelmeyince geçtiğimiz ocak ayında hizmete giren Bursa Şehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi’ne başvurdu. Burada yapılan değerlendirme sonucunda nakil listesine alınan Tuncer, birkaç ay bekledikten sonra böbrek nakli olarak hayata tutundu.

Nefrolog Doç. Yavuz Ayar, “6 aylık süreçte gurur verici bir olay. Çünkü bekleme listesine bakacak olursak 3,5 yıllık bekleme süresi dünyanın her yerindeki hastalar için çok sancılı. Bu süreçte tabii ki başta kadromuz olmak üzere herkese teşekkür etmek istiyorum.”

Hastalarımızı Davet Ediyoruz

Bursa Şehir Hastanesi’nin Türkiye’de en çok kadavra kaldıran hastane olduğuna ve 200’ün üzerinde ağır bakım yatağı bulunduğuna dikkat çeken Doç. Ayar, “Böbrek bekleyen hastalarımızı da davet ediyoruz” dedi. Organ nakli birimi olarak eylül veya ekim ayında canlı nakillere başlayacağız” dedi.

10 yıldır böbrek yetmezliği ile mücadele ettiğini söyleyen hasta Nail Tuncer, “6 yılı böbrek yetmezliği, 4 yılı da diyalize girdi. Kaydım başka bir hastanedeydi. Buraya transfer olduğunu duydum. İlk 6 ayda kadavradan çağrıldık. Bağışçı uymadığı için başka yere gitti. İlk 6 ay içerisinde ikinci kadavrada nakilimizi gerçekleştirdik. Öğretmenlerimiz bizi çok iyi yönlendirdiler. Bize çok yardımcı oldular ve bu süreçte ihtiyacımız olan şey moral oldu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu