Haber

İsrail, UNESCO’nun Filistin ve Gazze kararını reddetti

İsrail tepki gösterdi ve Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) Filistin ve Gazze’deki mevcut duruma ilişkin aldığı kararı “reddettiğini” duyurdu.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, UNESCO’nun 42. Genel Konferansı’nda Filistin ve Gazze’deki mevcut durumun etki ve sonuçları kapsamında UNESCO’nun yetkilerine ilişkin karar taslağının kabulüne ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, UNESCO’nun Gazze’deki duruma ilişkin kararının “tek taraflı” olduğu ve İsrail’in “bu kararı tiksintiyle reddettiği” iddia edildi.

Açıklamada, UNESCO’nun “aşırılıkçı hükümetlerin ve terörizmi destekleyenlerin hizmetinde olduğu” ve “temel gerçeklerin çarpıtılmasında ve katliamların inkar edilmesinde işbirliği yaptığı” iddia edildi.

UNESCO oturumu sırasında Gazze’de öldürülen siviller için saygı duruşuna da tepki gösterilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Filistinli kurbanların anısına yalnızca bir dakikalık saygı duruşunda bulunan UNESCO, kendisinden ve tartışmalarından utanması gereken, doğası gereği ahlaki açıdan zayıf bir kuruluştur.”

Bakanlık, önerdiği değişikliklerden dolayı İsrail ve ABD’yi destekleyen ülkelere teşekkür etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu