Haber

Bursa’nın ‘Hisar’ı Uzakdoğu’da dünya vitrininde

BURSA (İGFA) – Bu özel proje özellikle Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nin Türkiye’de görmek istedikleri yerlerden biri olduğunu açıklayan Güney Korelileri heyecanlandırdı. Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde başlayan etkileyici sanal yarış, Yaşayan Tarih Hisar’da 1326 Bursa ile son bulacak.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Güney Kore’de düzenlenen Dünya Tarihi Kentler Birliği toplantısında Bursa’nın tarihi dokusunu gözler önüne seren “İçeride Yaşayan Tarih Hisarı” projesini tüm dünyaya tanıttı.

Güney Kore’nin Andong kentinde düzenlenen 18. Dünya Tarihi Kentler Birliği Toplantısı’na Türkiye’yi temsilen Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar katıldı. Birliğe üye 126 ülkeden temsilcilerin katıldığı programda konuşan Önder Dündar, Bursa’nın Tarihi Baharat Yolu ile İpek Yolu’nun kesiştiği, ticaretin kalbinin attığı ve kültürlerin buluştuğu kadim bir şehir olduğunu vurguladı.

Önder Dündar, Osmanlı Devleti’nin kurulduğu topraklar üzerindeki mahallelerinde modern kenti yeniden inşa ederken, tarihi dokuyu koruyarak ‘Eski Bursa’yı ortaya çıkardıklarını anlatarak, bugüne kadar verdikleri nice çabaları taçlandırdıklarını söyledi. Hisar Projesi ile tarihi mirası geleceğe taşıyoruz.

İnsan ihtiyaçlarının değişmesi, teknolojinin gelişmesi ve kent kültürünün yaygınlaşmasıyla birlikte artık yerel yönetimlerin hayatın her alanında faaliyet gösterdiğine işaret eden Önder Mustafa Dündar, “Tarihi Baharat Yolu ile İpek Yolu’nun kesiştiği, ticaretin kalbinin attığı ve kültürlerin buluştuğu yer aynı zamanda dünya kültürlerinin buluştuğu yerdir. Çok çeşitli ürünler sunan önemli bir ticaret ve ihracat şehridir. Osmangazi Belediyesi olarak göreve geldiğimiz ilk günden bu yana nasıl bir şehre hizmet ettiğimizin bilinciyle, tarihimizin ışığında, şehrimize vizyon ve yeni marka değerler kazandıran birçok çalışmayı hayata geçirdik.”

“BURSA’DA TARİH YENİLENİYOR”

7 bin yıllık tarihiyle tarihin derin izlerini taşıyan Bursa’nın tarihini ve turizmini canlandırmak için projeler geliştirdiklerini ifade eden Dündar, “Tarihi Çarşı ve Hanların restorasyonu ile Bursa’da tarih restore ediliyor. Bölge, sivil mimari örnekleri, tarihi konaklar, camiler ve kültür merkezleri. canlandı.

Dünyanın en büyük tam panoramik müzesi olan ‘Panorama 1326 Bursa’ Fetih Müzesi ile şehrimize önemli bir marka değeri kazandırdık. Bu nedenle müzemiz; Sadece şehrimizin turizminde değil, ülke turizmi açısından da hem teknik hem de manevi değeri açısından önemli rol oynuyor” diyerek, bugüne kadar yapılan çalışmaları katılımcılarla paylaştı.

Tarihi mirasa sahip çıkma çabalarının doruk noktası olan “Yaşayan Tarih Hisar İçi Projesi” hakkında da detaylı bilgi veren Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, bu bölgeyi hak ettiği fiyata yeniden kazandırmak için çalışmalarımızı sürdürdüklerini söyledi. “Eski Şehir” misyonunu Hisar bölgesine entegre ederek.

Dünya Tarihi Kentler Birliği Lideri ve Japonya Kyoto Belediye Başkanı Daisaku Kadokawa ve sahibi Andong Belediye Başkanı Kwon Gi-Chang, Lider Dündar’a Bursa hakkında verdiği bilgiler ve toplantıya katılımları için teşekkür etti.

Toplantı sonunda Önder Dündar, diğer katılımcılarla birlikte “Toplum temelli, geleceğe dönük tarihi kent” vurgusuyla 7 maddeden oluşan Andong Deklarasyonu’na imza attı. Bildiride “Somut ve somut olmayan mirasın dijital teknoloji ile birleştirilmesi” konusu öne çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu